دانشنامه
یکی از تعهداتی که کرخه ترابر در بازارگاه اینترنتی حمل و نقل کالا برای خود تعریف نموده است، هم افزایی با مخاطبان  عزیز خود می باشد، از این رو در این نوشتار قصد داریم دامنه ای از رایج ترین واژه های  باربری و لغات تخصصی حمل و نقل کالا را به شما معرفی نماییم
حمل و نقل کالا از یک اسباب کشی ساده گرفته تا امور مهمی همچون صادرات و واردات نیاز به صدور مجوز هایی دارد که در سطوح مختلف صادر می گردد. برای بارهای درون شهری می توان به مجوز های لازم که از طرف نیروی انتظامی صادر می گردد اشاره نمود. حمل و نقل کالا های بین شهری و یا در سطوح بالاتر کشوری نیاز به اخذ مجوز از راهداری ها و سازمان های حمل و نقل جاده ای کشور دارد.
امروزه با تحولات جدیدی که در زندگی انسان رخ داده است، اکثر فعالیت ها به صورت تخصصی انجام می گیرد. در این دوران کمتر کسی به شخصه اقدام به جابجایی بارهای خود می نماید. دلیل این امر نبود وقت کافی برای یافتن وسیله ی نقلیه مناسب جهت حمل و نقل کالا و کارگران حرفه ای باربری می باشد. از این رو صاحبان کالا به سراغ موسسات باربری و شرکت های حمل و نقل معتبر رفته و امور مربوط به جابجایی کالا و محصولات خود را به آنها می سپارند.