خدمات کرخه ترابر سپاهان
جاده ها سنتی ترین مسیر انتقال کالاها هستند و روش حمل و نقل جاده ای را می توان از روش های تاریخی ارسال کالا ها از مبدا به مقصدی مشخص دانست.
انبارداری یکی از با اهمیت ترین قسمت های فلوچارت یک سازمان مهم به حساب می آید. هنگامی که در یک سازمان خدمات حمل و نقل صحبت از انبارداری می گردد، موجودی کالاهای انبار باید در محل های امن و به صورت منظم نگهداری شود به طوری که دسترسی به آن به آسانی امکان پذیر باشد.
حمل و نقل کالا ها با کشتی بخش جدایی ناپذیر از تجارت، واردات و صادرات شده است. مسافت های طولانی بین مبدا و مقصد صاحبان کالا ها را بر آن داشته تا با بهره گیری از ناوگان های دریایی و مسیرهای آبی کم هزینه ترین راهها را برای انتقال کالاهای خود مهیا سازند.
مهمترین سخت افزار مورد استفاده در صنعت حمل و نقل کالا، ماشین های باربری می باشد. در هنگام جابجایی کالا، خواه اسباب کشی منزل و یا جابجایی اثاثیه یک سازمان اداری باشد خواه حمل بارهای ترافیکی و صنعتی خاص، انتخاب ماشین باربری متناسب به بار از توانمندی های یک شرکت حمل و نقل کالا به حساب می آید.
حمل و نقل درون شهری به عنوان یکی از زیرمجموعه های صنعت حمل و نقل، دامنه ی وسیعی از خدمات را در بر می گیرد.  از جمله باربریِ اسباب و اثاثیه جهت اسباب کشی و جابجایی اثاثیه منزل، باربری مبلمان و لوازم اداری، حمل و نقل محصولات از کارگاه های کوچک گرفته تا کارخانجات بزرگ نظیر ذوب آهن اصفهان,  فولاد مبارکه و یا حتی پروژه های کلان کشور همچون مپنا (مدیریت پروژه های نیروگاهی ایران) در اقصی نقاط ایران.
قطارها به دلیل داشتن فضایی تقریبا نامحدود برای حمل بار توانایی جابجا کردن حجم بالایی از کالا ها را به صورت ایمن و با سرعتی مطلوب دارند. در فرآیند جابجایی کالا از طریق ریل، معمولا قراردادی منعقد می گردد، بارنامه بر اساس قرارداد صادر و مسئولیت ها مشخص می شود.
مفهوم حمل و نقل کشوری کالا ، باربری بین حداقل دو کشور می باشد. از نمونه های حمل و نقل کشوری کالا می توان به باربری ایران به ترکیه، باربری از اصفهان به استانبول، حمل کالا از بندرعباس به بندر شارجه و ...اشاره نمود.
هرگونه جابجایی و حمل و نقل بین دو کشور در اصطلاح ترانزیت In Transit نام می گیرد. این واژه دامنه ای از جابجایی های افراد و اشیاء را در بر میگیرد. اما در مفهوم عام جابجایی کالا ها بین دو کشور مختلف بدون پرداخت تعرفه های گمرکی را ترانزیت می نامند.
باربری کالا، محصولات، بارهای ترافیکی، اسباب کشی منزل و جابجایی اثاثیه اداری در مبادی و مقاصد درون شهری، برون شهری و بین المللی را صنعت حمل و نقل می نامند.